Porselen Türk Kahvesi Seti 6'lı

Marka : Lûgat365
Fiyat : ₺299,00(KDV Dahil)

Çap: 6 cm.

Hacim: 90 cc.

Yükseklik: 5 cm.

:

MütevâzıKibirsiz. Gösterişsiz. Alçak gönüllü. Dilimize Arapçadan geçmiştir. Kibirden ve gösterişten uzak olma mânâsındaki tevazu kelimesinden türetilmiştir.

Müşkülpesent: Zor beğenen. Her şeye kulp takıp kusur bulan. Arapçada zor mânâsına gelen muşkil ile Farsçada beğenen mânâsına gelen pesend kelimelerinin melezlenmesi sonucunda ortaya çıkmıştır. 

Fevkalbeşer: Üstün nitelikli insan. İnsanüstü. Dilimize Arapçadan geçmiştir. Üstünlük mânâsındaki fevk kelimesiyle, insan mânâsındaki beşer kelimelerinin birleşiminden oluşmuştur.

Mâlûmatfüruş: Bilmişlik yapan. Bildiğini abartarak pazarlayan. Arapçada bilinen şeyler ya da bilgiler mânâsına gelen mâlûmat kelimesiyle, Farsçada satan mânâsına gelen furuş kelimelerinin melezlenmesi sonucu ortaya çıkmıştır. 

Kadirşinas: Değerbilir. Kadir kıymet bilen. Arapçada değer mânâsına gelen kadir kelimesiyle, Farsça anlayan ve bilen mânâsındaki şinas kelimelerinin melezlenmesi sonucu oluşmuştur.

Müstehzi: Alay ve aşağılama anlamlarına gelen istihzâ kelimesinden türetilmiştir. Dilimize Arapçadan geçmiştir. Alaycı ve aşağılayıcı anlamlarında kullanılan kelime, sarkastik mânâsına da yakındır. 

#BazıKelimelerÇokGüzel

Bu ürünün yanında bunları da tavsiye ediyoruz.